Bunları Biliyor Muydunuz?

Bunları Biliyor Muydunuz?

*Magnezyumdan zayıf beslenme göz seyirmeleri, el titremeleri ve kronik ağrıya neden olabilir. Magnezyum eksikliğinin bir diğer belirtisi ağrılı regl dönemidir.  Doktor kontrolünde magnezyum eksikliği yerine konmalı ve magnezyumdan zengin fındık, avokado, muz gibi yiyeceklerin tüketimine ağırlık verilmelidir.

*DOĞAL SİNEK KORUYUCULAR
Sıcak yaz günlerinde çoğalan sivrisinekleri ve sinekleri doğal yoldan uzaklaştırmak için fesleğeni kullanabilirsiniz. Bahçenize veya saksıya ekeceğiniz fesleğen istenmeyen sinekleri uzak tutmanıza yardımcı olur.
Yine Nane aromatik yağı ve Lavanta yağını deri üzerine başvurarak vücudunuzdan uzaklaştırabilir, sprey şeklinde şişelerde su ile karıştırarak evinizden sinekleri uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz.

 

*Şurup formundaki ilaçlar cözelti ya da süspansiyon halinde olabilmektedir. Süspansiyonlarda etken madde içerisinde bulunduğu sıvıda tam olarak çözülmez ve bekletildiğinde dibe çöker. İlacınızı her ölçekte eşit ve doğru miktarda aldığınızdan emin olmak için her kullanımdan önce çalkalamalısınız. İlacınızın doğru kullanımı için eczacınıza danışabilirsiniz

 

ZERDEÇAL (CURCUMA LONGA)
Hindistan’a özgü olan köri yapımıyla ve verdiği turuncu renkle meşhur olan Zerdeçal, birçok ilacı geride bırakan güçlü tıbbi etkiler sebebiyle de tıpta ününü artırmaya devam ediyor.
İçerdiği Curcumin olarak bilinen aktif maddenin tıbbi etkilerin birçoğundan sorumlu olduğu düşünülmekte ve üzerine birçok çalışma yapılmaktadır.
Etkileri:
Anti-inflamatuar (iltihap baskılayıcı, azaltıcı)
Yapılan birçok çalışmada bu etkilerinin hidrokortizondan ve Nonsteroid Antiinflamatuar (aspirin, parasetamol vb.) grubu ilaçlardan daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple romatizmal artritte kullanımı çok yaygındır.Eklemlerdeki hassasiyeti azaltıp, şişkinliği giderdiği görülmüştür.
Dolaşımla ilgili rahatsızlıklarda:
Zerdeçal, anti-koagulan (pıhtılaşma önleyici) etkiye sahiptir ve bu yüzden vücutta kan dolaşımını artırır.
Ciltle ilgili problemlerde:
Kuvvetli bakteri ve mantar karşıtı etkisinden dolayı akne, atlet ayağı gibi rahatsızlıklarda topikal olarak cilde başvurularak kullanılır.
Yapılan son çalışmalar ise genelde zerdeçal ve kanser ilişkisi üzerinedir. Curcuminin, kanser hücrelerinin bölünmesini, çoğalmasını ve yayılmasını engellediği görülmüştür.
Kullanımı ve Uyarılar:
Zerdeçal tozunun vücuttan emilimi çok kolay değildir. Emilimi artırmak için siyah biberle karıştırılarak ya da hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı gibi sağlıklı yağlarla tüketilmesi gerekmektedir.
Zerdeçalın ciddi yan etkileri ve ilaç etkileşimleri görülmemiştir. Ancak pıhtılaşma önleyici etkisinden dolayı yine bu etkilere sahip varfarin gibi ilaçlarla birlikte alınmamalı ve her zaman herhangi bir cerrahi işlem öncesi en az 5 gün önceden bırakılmalıdır.

 

Multivitamin takviyelerinin yılın her günü alınması uygun değildir. Bu multivitaminler; içerisinde vücudumuzda depolanabilen vitaminleri de bulundurması sebebiyle birikmeye yol açabilir. Dolayısıyla bu gruplar belli aralıklarla kür şeklinde kullanılmalı. Her kür sonrasında muhakkak ara verilmelidir. Durumunuza en uygun kür için eczacınıza danışabilirsiniz.

Valeriana Officinalis (Kediotu)

Özellikle insomnia gibi uykusuzluk problemlerinde kök kısmı kullanılır. Genelde Şerbetçi otu veya papatya ile karıştırılarak kullanılması etkisini artırır.

Uykusuzluk haricinde anksiyete bozukluklarında, migren ve strese bağlı mide rahatsızlıklarında da kullanılır.

Hamileler ve çocuklar için uykusuzluk problemlerinde daha hafif etkileri olan papatya çayı tercih edilmelidir.

Sinir sistemini etkilediğinden anestezi için kullanılan ilaçlarla etkileşebilir. Herhangi bir cerrahi işlem öncesinde en az 2 hafta önceden kesilmelidir.

ilachaber
ilachaber
ADMINISTRATOR
PROFİL

İlgili Makaleler