Bunları Biliyor Muydunuz?

Bunları Biliyor Muydunuz?

-Mide koruyucu dediğimiz ilaçlar, bazı ilaçların emilimine azaltırlar. Örneğin; kalp krizi sonrası verilen bazı kan sulandırıcı ilaçlar kullanılırken, mide koruyucu sabah aç; kan sulandırıcı gece içilmelidir ya da bu ilaç kombinasyonuna sahip hastalar kan sulandırıcının etkisini azaltmayacak başka bir mide koruyucu için hekim ve eczacıya danışabilir.

-Şurup/süspansiyon formunda ki ilaç ölçeklendirme kaşıklarınızı kaybetme durumunda bu ölçülerden yararlanabilirsiniz.

-Kış aylarında hastalandığımızda boğazda ağrı, batma ve yutkunma güçlüğü, ses kısıklığı gibi şikayetlerimizde pastiller akla gelen ilk seçenektir. Çeşitli takviyelerle zenginleştirilen pastilleri içerisinde lokal anestezik gibi ilaç etken maddesi içerenler ve içermeyenler olarak ikiye ayırabiliriz. Aralarındaki en önemli fark şudur: ilaç etkisi göstermeyenleri günde 8 kereye kadar kullanabilirken ilaç etken maddesi içerenleri en fazla günde 4 kez kullanmanız önerilmektedir. Pastilinizi kırmadan çiğnemeden ağızda eritmek suretiyle kullanmanız gerektiğini unutmayınız. Gebelere ve emzirenlerin her pastili kullanamayacağı akılda bulundurulmalıdır. Bununla ilgili muhakkak eczacınıza danışınız.
-Kış aylarına girmekte olduğumuz bu günlerde tıbbi bitki olarak kekik bitkisinden yararlanabiliriz. Kekik bitkisi ( Thymus sp.) Antispetik, antimikrobiyal etkileri sebebiyle üst solunum yolları enfeksiyonları,grip, soğuk algınlığı, öksürük kesmede tedaviye yardımcı olarak kullanılabilmektedir. Çay şeklinde günde 2 kez 1-2 gram kullanılması uygundur. Ayrıca uçucu yağı ev içerisinde bir miktar su içerisine damlatılarak ortam antiseptiği olarak da faydalanılabilir. Hamile ve emzirenler de kullanılması önerilmemektedir. Çocuklarda kullanımı için muhakkak eczacıya danışılmalıdır
-Kanser tedavisi gören kişiler, kanser çeşidine göre özel ve çok sistemli bir tedavi alırlar. Bu ilaçlarla tedavi altındayken, doktorunuza/eczacınıza danışmadan; dışardan hiçbir bitkisel, vitamin vb takviye alınmamalıdır. Alınacak takviyeler tedavide kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilir; etkilerin artmasına/azalmasına sebep olabilir. Tedavinin aksamasına neden olabilir.

EKİNEZYA (E. PURPUREA) VE KULLANIMI
-Ekinezya, Kuzey Amerika’ya özgü, özellikle kök ve rizomları tıbbi açıdan çokça kullanılan bitkilerden biridir.
Yaygın Kullanım Alanları: Soğuk algınlığı ve nezle durumlarında, Candida Enfeksiyonu, Diş eti hastalığı (Gingivit)

-Bağışıklık sistemi destekleyici: Ekinezya; sağlıklı hücreleri, vücutta bağışıklık sistemini artırarak bakteri ve virüs ataklarından korur. Ayrıca toksin ve patojenlerle (hastalık yapıcı etken) savaşan T- hücreleri (bağışıklık sistemi hücrelerinden) sayısını artırarak da görev yapar. Bu sebeple nezle, soğuk algınlığı, Candida enfeksiyonların da ve Gingivitte yararlı etkileri görülmüştür.

İlgili Makaleler