ÇOCUKLARDA SİNDİRİM SİSTEMİ SAĞLIĞI

ÇOCUKLARDA SİNDİRİM SİSTEMİ SAĞLIĞI

Sindirim sistemi, daha anne karnındayken başlar ancak bağırsak florası doğumdan sonra oluşarak anne sütü ve çevreyle olan etkileşime göre şekillenir. Sağlıklı bir sindirim sistemi hem bebeğin hem de annenin yaşam kalitesi için önemli bir yere sahiptir. Sindirim sistemi iyi olan bebekler iletişime daha açık olur, uyku düzenine daha çabuk alışır, daha kaliteli zaman geçirir ve bunlar sonucunda duygu durumları pozitif şekilde etkileneceği için daha mutlu olurlar.

 

Bebeklerde özellikle sindirim sistemi sağlığı için 1 yaşa kadar anne sütü çok büyük önem teşkil eder. Araştırmalar anne sütü içmeyen çocuklarda ishalli hastalıkların görülme oranının anne sütü içenlere kıyasla 25 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bebeğin sindirim sistemindeki en büyük değişim, 6. aydan sonra ana öğün anne sütü olacak şekilde ara öğünlerde ek besinlere adım adım geçişle görülür. Anne sütü yetersiz geldiği durumlarda fermantasyon yöntemiyle üretilmiş devam sütleri tercih edilebilir. Fermente ürünler, içeriğindeki prebiyotik bileşenler ile bağırsaklardaki faydalı bakterileri koruyarak sindirim sistemini düzenler ve daha kolay sindirime sahip oldukları için vitamin ve minerallerin bağırsaklarda daha iyi emilmesini sağlarlar.

 

Gıda alımında eksiklikler, çevre koşullarındaki bozulma, düzensiz beslenme alışkanlıkları ve sindirim sistemi problemlerinden dolayı çocuklarda beslenme yetersizlikleri, büyüme ve gelişme bozuklukları oluşur. Bilinçsiz beslenme diyebileceğimiz durumlarda; örneğin, şeker nişastası ile çocuğu beslemek enerji ihtiyacını karşılayabilir, fakat vitamin, mineral ve proteinlerden yoksun olduğu için yetersizlikler oluşur. Bu durum da çocukta beslenme bozukluğunu gösterir.

 

Peki çocuklarımızı olası sindirim problemlerinden korumak için ne gibi önlemler alabiliriz?

 

  • Çocuklara mutlaka sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.
  • Çocuklar bol su tüketimine teşvik edilmelidir. Sindirim problemlerinde suyun önemli bir yeri vardır.
  • Çocuklar bağırsaklardaki zararlı bakterilerin sayılarının artmasına ve yararlı bakterilerin azalmasına sebep olabilen işlenmiş gıdalardan uzak tutulmalıdır.
  • Çocuklar yaşlarına uygun egzersizlere ve daha hareketli bir yaşama teşvik edilmelidir.
  • Vitamin ve mineraller bakımından zengin bir beslenmeye özendirilmeli ve beslenmelerine mutlaka yeşil yapraklı sebzeler, taze meyveler dahil edilmelidir.

 

Besinlerin bu konudaki yararlarından birkaç örnek verecek olursak:

  • Muz, içerdiği lifler sayesinde sindirim sistemini düzenleyerek ishal veya kabızlık gibi durumların önüne geçiyor. Sindirim sorununuz veya hazımsızlık probleminiz varsa muzun olgun olmasına dikkat edin. Olgunlaşmamış (dışı yeşil) olan muzların sindirimi zor olduğu için hazımsızlık ve gaz şikayetini artırabilir.
  • Çiğ badem, içerdiği lifler sayesinde bağırsak mikrobiyotası üzerinde olumlu etkileri olduğu ve yararlı bağırsak bakterileri için besin oluşturarak (prebiyotik) sayıca artırılmasını sağlamaktadır.
  • Kefir, florayı düzenleyerek bağırsağın düzgün çalışmasını sağlar ve toksik maddelerin geri emilimini engeller. Kefir; içerdiği probiyotikler sayesinde bağırsak sağlığının korunmasında önemli etkiye sahip.
  • Omega 3, vücuda dost bakterilerin sayısının artırılmasına destek oluyor ve böylece sağlıklı bir flora oluşturuyor. Omega 3’ün diğer faydalarını da göz önünde bulundurursak haftada iki-üç kez omega 3 içeren besinler tüketilmelidir.

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda hindistan cevizi yağının, içerdiği orta zincirli yağ asitleri sayesinde, uzun zincirli yağ asitlerine göre sindirim sırasında vücudu daha az yorduğu ve bunun da sindirimi kolaylaştırıcı bir etken olduğu üzerinde duruluyor. Buna ek olarak anti-viral, anti-bakteriyel özelliği de bulunduğu için zararlı organizmaların yok olmasını destekleyerek inflamatuar bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu olduğu son yıllarda yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

 

Bağırsak sağlığımız ne kadar iyi olursa, aslında kendimizi o kadar iyi hissederiz. Sağlıklı beslenme, sigara ve alkolden uzak durup stresle vedalaşma bağırsaklarımızda bulunan iyi bakterilerin sayısını artırır. Böylece gelişen sağlıklı bağırsak florası hastalıklara karşı daha güçlü olmaktadır. Sindirimin son bulduğu bağırsaklardan toksik öğelerin atılımı gerçekleşir. Bozulan florayla birlikte bağırsaklardaki bariyer bozulur ve toksik maddeler geri emilmeye başlar. Bu emilim sonucunda da bağışıklık sistemimiz bozulurken, diyabet, depresyon, kanser ve kalp damar hastalıkları gibi sistemik hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu açıdan da bağırsaklarımızı nasıl beslediğimiz önemli. Bağırsak sağlığımızı koruyan ve güçlendiren besinleri tüketmeliyiz.

ilachaber
ilachaber
ADMINISTRATOR
PROFİL

İlgili Makaleler