Dansların Kralı: Vals

Dansların Kralı: Vals

Vals’in kökenleri, 16 nci yüzyıl Avrupasına dayanır. Çıkış noktasının Almanya’nın Bohemya bölgesi olduğu düşünülür. Farklı kaynaklarda ise Vals, 16. yüzyıl ortalarında, Fransa’da, “Provence” adı verilen bölgede “Valto” ismi ile ortaya çıktığı iddia edilmektedir. İlk etapta, yerel, folklorik bir dans olarak oluşan vals Arjantin’den gelen Tango akımının Avrupa’da evrimleşmesi ile ‘’salon’’ danslarından en popüleri haline gelmiştir. 19 uncu yüzyıl Avusturya’sında, ünlü besteci Johann Strauss II tarafından popülaritesi arttırılmıştır. İngiltere’de yaygınlaşan bu görsel şölen, önceleri alt sınıflarda yaygın olan yapılmaktayken, zaman geçtikçe aristokrasi çevrelerinde giderek ilgi çekmiştir. Vals ismi, Almanca eski bir kelime olan “walzen” den (döndürmek veya kaymak) geldiği düşünülür. Günümüzde zaman zaman “dansların kralı” olarak da adlandırılır.
Vals, Atatürk’ün de izlemeyi en sevdiği danslardan biridir. Ali Fuat Cebesoy anılarında, Mustafa Kemal’in Selanik’te kısa sürede olağanüstü vals öğrendiğini hatta Harp Okulu’nda okurken ders aralarında arkadaşlarına da öğrettiğini yazar. Yanlarından geçen gençlere ‘Yaşamalıyız, canlı kalmalıyız’ diyerek onları dansa davet ettiğini yazar.

İlk bilgileri Alman sanatçı, şair ve müzisyen Hans Sachs 1568 yılında kaleme aldığı ‘Eygentliche Beschreibung Aller Stände’ eserinde vermiştir:

‘Şimdi adeta Tanrı olmadan dans ediyorlar… Weller ya da Spinner gibi. Köylü erkek, güçlü kolları ile eşini kendine çekmiş, kadının tüm ağırlığının ne yöne ve nasıl düşeceğini bilircesine uzun adımlarla uçuyor, kişisel zevki ile yoğurarak, tüm hareketleri çalınan müziğin düzenli vuruşlarına akıtıyor…’

Boris Pasternak’ın Doktor Jivago eserinde ise şöyle bahseder vals’den;

‘Vals ne kadar da çılgınca bir şeydi. Hiçbir şey düşünmeden dönüyor, dönüyor, dönüyordun. Müzik çalarken romanlardaki gibi sonsuz bir zaman dilimine düşüyordu insan. Ama çalmayı bıraktıklarında sanki başından aşağı soğuk su dökülmüş ya da çıplak yakalanmışçasına utanç kaplıyordu içini.’

Bu dans, erkek ile bayanın vücutla temas kurarak yaptığı ilk danstır ve zamanında bir çok kesim tarafından da tepki çekmiştir.
Son derece romantik, görkemli, asil ve zarif bir danstır. kendine has şık ve kibar elbiseleri ile dans edilir ve elbiseler dansa ayrı bir zerafet katar.
Vals kıyafetleri seçiminde beyaz ve siyah renklerin ön planda olduğu bilinmektedir. Kadınlar diz altına kadar uzanan geniş etekli elbiseler giyebilecekleri gibi topuklu ayakkabılarla kendilerine has, şık ve zarif bir görünüm de sergileyebilirler. Erkekler genellikle rahat ve klasik ayakkabılar, pantolon, ceket ve gömlek gibi tasarımlara öncelik tanıyabilmektedir. Sırt kısmı açık, balo konseptine uygun, kabarık etekli elbiseleri de tercih edebilen kadınlar, saçlarını dağınık topuz yapabilmektedir. Erkekler ise, kıyafetleri papyon ve mendil ile tamamlamaktadır.
Diğer salon danslarından farklı olarak 2 veya 4 ün katları şeklinde değil, 3/4’lük ritimde çok hızlı bir tempoda yapılan bir danstır.
Viyana valsi ve Modern vals olmak üzere ritm ve tarz olarak iki stili bulunmaktadır.

Viyana valsi; hız, koreografi, duraklar ve ton olarak daha hızlıdır. Zor bir danstır, zira çiftler birbirleri ardına balo salonunun etrafında döndüklerinden bir çiftin yapacağı bir hata, arkadan gelen çiftin dansına engel teşkil edecektir ki, bu balo kuralları çerçevesinde hiç hoş karşılanmayacak bir durumdur.
Modern vals; Amerikan valsi veya İngiliz valsine verilen isimdir .Viyana’da doğmuş olmakla beraber asıl gelişimini İngiltere’de gerçekleştirmiştir. İngiltere prenslerinin özel vals hocaları getirterek bu dansın yapılmasını istemesi dansın popülerleşmesindeetkili olmuştur.. Romantizm duygusu daha öndedir. Modern vals, Viyana valsine kıyasla daha yavaş müzikler eşliğinde yapılır. Viyana valsinde olduğu gibi tüm salonu dönme şeklinde bir uygulama yoktur. Çiftler oldukları yerde dansı icra ederler.
Vals’de partnerler birbirinin vücudunu sıkıca kucaklar, pistin etrafında ve kendi eksenlerinin etrafında ritmik dönüşler yapılır, dönüşler saat yönünün tersine yapılır. Ayakların yerle teması kesilmez. Vals günümüzde daha çok düğün dansı için tercih edilir. Romantik adımları, kibar tutuşları ve zarif dönüşleri ile düğün dansı için tercih sebebi olmuştur. Bu melodilerin yaratıcıları arasında Strauss, Legar, Waldteifel, Schubert, Berlios, Tchaikovski ve Sibelus sayılabilir.

ilachaber
ilachaber
ADMINISTRATOR
PROFİL

İlgili Makaleler