DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

Tüm HPV türleri rahim ağzı kanserine sebep olur mu?

Genital bölgeye bulaşan Human Papilloma Virüsünün türleri kansere yol açmadaki rollerine göre yüksek risk ve düşük riskli olarak adlandırılmaktadır. Düşük riskli olan HPV türleri genital siğil olarak kendini gösterir. Tip 16 ve 18 ise en sık rastlanan yüksek riskli HPV türlerini oluşturur. Yüksek riskli HPV ile oluşan hücresel değişikliklerin bazıları 8-10 yıl içinde kansere dönüşebilir.

 

Kediler ve köpekler renk körü müdür?

Yıllarca kedi ve köpeklerin renkleri ayırt edemediği söyleniyordu ancak bu düşünce doğru değil. Kediler ve köpekler renkleri bizim zannettiğimizden daha iyi görürler. Kedi ve köpeklerin gözlerinde bulunan fotoreseptör hücre sayısı insanınkinden daha fazladır. Bu nedenle bu canlılar karanlıkta bizden daha iyi görüyor.

 

Diş ağrıyınca dişin üzerine aspirin, rakı, kolonya, tütün ve tuz koymak ağrıyı keser.

Alkol içerikli maddeler diş ve dişeti bölgesine uygulanırsa diş etlerinde ‘alkol-aspirin yanığı’ denilen komplikasyonlara neden olur. Ağrı, ancak mevcut sorun giderildiğinde ortadan kalkar.

 

Tüp bebekler daha sağlıklı ve zeki mi olurlar?

Tüp bebek yoluyla dünyaya gelen bebekler daha sağlıklı ve zeki olmazlar. Çünkü tüp bebek işleminde yapılan embriyo seçim işlemi embriyonun morfolojik özelliklerine göre yapılır ve tutunma kapasitesi en yüksek olan embriyo seçilmeye çalışılır. Bu kriterlerin karşılanması olacak gebelik sonucu doğacak bebeğin zeka vb. gibi özelliklerini belirlemez.

 

Epilepsi çocukluk çağı hastalığı mıdır?

Epilepsi hastalığında ailesel yatkınlık önemli olsa da nedeni belli olmayan hastalık grubundadır. Epilepsi hastalığının çocukluk çağı hastalığı olduğu yanılgısı toplumda yaygındır. Her yaş grubunun değişik epilepsileri vardır. Genellikle çocukluk epilepsileri çoğu erişkin çağa geçerken düzelmektedir. İdiopatik epilepsi denilen nedeni belli olmayan epilepsiler ise her yaşta yaşanabilmektedir. Azınlık bir grupta olsa da kafa travması, beyin kanaması, anevrizma gibi hastalıklar da epilepsiye neden olabilmektedir. Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte epilepsi artık ileri yaşlarda daha fazla görülebilmektedir.

 

Prostat kanseri ileri yaş erkek hastalığı mıdır?

Prostat kanseri çoğunlukla yaşlı erkekler de görülse de hastaların önemli bir kısmı 50 ve daha genç yaşta olan erkekler. Bu yanlış bilgi, bazen erken teşhiste dolayısıyla da tedavide gecikmeye neden oluyor.

 

Ilık suya sirke damlatıp içmek, yağları eritir

Bunun kilo vermeye hiçbir faydası yok. Ancak sabahları ılık su içmek hem tokluk süresini uzatması hem de bağırsakları çalıştırması nedeniyle önerilmektedir. Sirkeli su veya limonlu su ise fazla tüketildiğinde vücuttaki vitamin ve minerallerin dışarı atılmasına yol açar. Saç dökülmesi ve tırnak kırılmasına yol açabilir.

 

Saçları kısa kestirmek daha gür çıkmasını sağlar.

Saçları kısa kestirmekle saçların gürleşmesi arasında direkt bir bağlantı yoktur. Sadece saçların uzaması ile saç telleri daha kırılgan bir hale gelir. Saç bu kırılmaların temizlenmesi ile daha kolay uzar ve daha canlı hale gelebilir.

 

Bayılan birisini ayıltmak için tokat atılır.

Bayılma durumunda, bayılan kişiye tokat atmak yanlış bir uygulamadır. Kısa süreli bilinç kaybının sebebi kan basıncındaki düşüş, havasızlık, büyük üzüntü duyma, aşırı sevinme ve açlık olabilir. Bu yüzden baygın durumdaki hastanın ilk olarak nabzı ve solunumu kontrol edilmeli. Nabız ve solunum düzenli ise hasta sırt üstü yatırılıp ayakları yükseltilir ve hareketsiz bir şekilde yatması sağlanır. Sonrasında ise baygın kişinin kıyafetleri gevşetilerek, kalabalık ve kapalı bir yerde duruyorsa sakin ve açık bir alana alınmalı. Açık alanda hasta hâlâ kendine gelmezse sağlık ekiplerine haber verilerek hastaneye yetiştirilmesi sağlanmalıdır

 

Donan kişi buz ya da karla ovulur.

Filmlerde geçen klişe bir ilkyardım hatasıdır. Donma durumunda, hasta ılık bir ortama alınarak sakinleştirilir, kesin istirahate alınır ve hareket ettirilmez. Kuru giysiler giydirilir. Sıcak içecekler verilir. Su toplamış bölgeler patlatılmaz, bu bölgelerin üstü örtülür. Donuk bölge ovulmaz, kendi kendine ısınması sağlanır. El ve ayak doğal pozisyonda tutulur. Isınma işleminden sonra halen hissizlik varsa bezle bandaj yapılır. El ve ayaklar yukarı kaldırılır ve tıbbi yardım istenir.

 

Deodorantlar meme kanserine yol açar mı?

Deodorantların terlemeyi engellediği, bu nedenle toksinlerin ter yoluyla vücut dışına atılamadığı düşünülüyor. Bu biriken toksinlerin de memede, özellikle de koltuk altına en yakın olan üst dış bölümünde kanserle sonuçlanan değişikliklere neden olduğu iddia ediliyor. Bu kurgusal senaryonun ne kanıtlanmış bir bilimsel karşılığı ne de gerçekliği var.

 

Astım tedavisinde kullanılan inhalerler (spreyler) alışkanlık yapar, çok uzun süre kullanırsam akciğerlerime zarar verir.

Astımın tedavisinde genel olarak inhaler dediğimiz nefes açıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Astımda sprey ya da kuru toz şeklinde ilaçların kullanılmasının bağımlılık yapması söz konusu değildir. Sprey/kuru toz uygulayıcıları kullanıldığında, ilaç hedef bölgeye vücutta dolaşmadan, doğrudan ulaşmaktadır. Bu yolla ilaç verilmesinin bağımlılık yapması söz konusu değildir. Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar akciğerlere zarar vermez. Bu tür ilaçlar Uzun araştırmalar sonucu geliştirilmiş hekim tarafından olası yarar ve zararı göz önüne alınarak hastaya verilmektedir.

 

ilachaber
ilachaber
ADMINISTRATOR
PROFİL

İlgili Makaleler