Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

-Çok su içmek böbrekleri temizler mi?
Eğer böbrekleriniz sağlıklı çalışıyorsa aldığınız sıvı miktarı fazla bir önem taşımaz. Böbrek taşı hastalığında ise günlük içilen su miktarının 2 litreden fazla olması taş oluşumunun tekrarlanması olasılığını %60 oranında azaltmaktadır.

-Süt ve süt ürünleri böbrek taşı yapar mı?
Tam aksine kalsiyumdan fakir beslenme şekli böbrek taşı oluşumu riskini artırır.

-Bitlenmenin temizlikle ilgisi var mıdır?
Saç biti kirli veya hasta olmanın göstergesi değildir. Uygun tedavi ile saç bitinden kurtulabilirsiniz.

-Vitaminleri fazla kullanmanın bir zararı yok mudur?
Vitaminler fazla alındığında baş dönmesi, bulantı, karaciğer enzimlerinde yükselme hatta böbreklerde hasara kadar birçok yan etkiye sebep olabilir. Birçok kişi vitaminlerin zararsız olduklarını düşünüp, tereddüt etmeden vitamin kullanıyor hatta vücutta birikmeden idrarla atıldığını düşünüyor. Ama yüksek doz alındığında vitaminler vücutta ciddi hasarlara yol açabilir. Hatta fazla alındığında idrarla atılan vitaminler bile ishal, allerjik deri döküntüsü gibi birtakım yan etkilere sebep olabilirler.

-Katarakt yaşlılık hastalığı mıdır?
Bebekler de dahil olmak üzere her yaşta insanda katarakt görülebilir. Yaş ilerledikçe sıklığı artar. 50–59 yaş arasında olanların yaklaşık yarısında, 80 yaş üzerinde olanların ise hemen hepsinde bir miktarda olsa kesiflik bulunur. Fakat bu kesiflik görmeyi her zaman kayda değer bir şekilde etkilemeyebilir.

-İnsülin iğne uçlarını her uygulamada değiştirmek gerekir mi?
İğne ucunu her kullanımda değiştirmek zorunludur. İnce iğne uçları ilk bastırmadan sonra dik kalma vasfını kaybetmekte ve yamulmaktadır. Bu, daha sonraki uygulamada kanama ve enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca bu durum hastanın ilacını eksik dozda almasına sebep olmaktadır.

-Dişleri beyazlatmak için güçlü fırçalamak gerekir.
Aşırı agresif veya diş hekiminizin önerdiğinden daha sık fırçalama diş etlerinizin çekilmesine ve diş minenizin aşınmasına neden olabilir. Zaman içerisinde, çekilen diş etleri ve kaybolan diş minesi dentin açığa çıkmasına ve diş hassasiyetine yol açabilir.

-Hayvansal veya bitkisel kaynaklardan Omega 3 ihtiyacımı karşılayabilir miyim?
Somon, sardalya, ton ve uskumru gibi soğuk deniz balıklarında omega oranı yüksektir fakat denizlerdeki ağır metal kirliliğinden dolayı, güvenli Omega 3 aldığımıza emin olamayız.
Ceviz, keten tohumu ve yeşil yapraklı sebzeleri destek olarak tüketebilirsiniz fakat vücudunuz için gerekli miktarda Omega 3’ü bitkisel kaynaklardan tamamlamak mümkün olmamaktadır.

-Omega 3 içeren gıda takviyeleri kilo aldırır mı?
Hayır! Tam tersine Omega 3 kullanımının insülin direncine olumlu katkısından dolayı diyet listelerinde yer alır.

-Sabahları açkarnına içilen limonlu su zayıflatır mı?
Hiçbir besinin yağ yakıcı özelliği olmadığını söyleyebiliriz. Ancak içeriğindeki maddelerle metabolizmayı hızlandırabilirler. Bir süre sonra mide asidini arttıran limonlu veya sirkeli su mide hassasiyetine yol açacağı gibi fazla tüketildiğinde midede ülser, gastrit gibi hastalıkların oluşmasına sebep olabiliyor.

-Ameliyatın ortasında uyanmak diye birşey var mıdır?
Modern anestezi tekniklerinin henüz yaygın kullanıma girmediği dönemlerde bazen bu durum ile karşılaşılabiliyordu. Ancak günümüzde kullanılan ilaçların en önemli özelliği vücutta çok çabuk etki gösterip, vücuttan çok çabuk temizlenebiliyor olmasıdır. Bu gün böyle durumlarla çok nadir karşılaşılmaktadır. Ameliyat süresince daima yanınızda bulunacak olan anestezi doktorunuz modern izleme yöntemleri ile uyku derinliğinizi saptayarak böyle bir duruma izin vermeyecektir.

-Kadınlar erkeklere göre daha duygusal olduğu için mi daha sık migren atağı yaşarlar?
Kadınlarda migren sıklığının daha fazla olduğu doğrudur fakat fazla duygusal olmalarından değildir. Bunun nedeni hormonal ve genetik farklılıklarına ve bu hormonların beyin kimyası üzerine etkisine bağlıdır.

-Ameliyat sonrası ağrılarınız için verilen morfin zararlı mıdır?
Kesinlikle değildir, şiddetli ağrı devam ettiği sürece uygun dozda morfin verilen hastalar morfinman olmaz. Ameliyattan sonra ağrısı azalan hasta kısa sürede ayağa kalkıp dolaşabileceği ve daha rahat nefes alıp verebileceği için iyileşme hızlanır. 24-48 saat sonra ağrının şiddeti azalınca morfin yerine başka ağrı kesicilerle ağrı tedavisine devam edilir. (Öncesinde ilaç bağımlısı olup tedavi görmüş olan hastaların durumu farklılık göstermektedir.)

İlgili Makaleler