Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğru Bilinen Yanlışlar

*Hamilelikte diş kaybı olması normal midir? Her çocuk bir diş götürür mü?

 

Her çocuk bir diş götürür” düşüncesi ne yazık ki ülkemizde yaygın bir kanıdır. Ancak bu doğru değildir. Ağız bakımlarını doğru ve düzenli yapan bir anne adayı için böyle bir durum söz konusu değildir.

 

*Yüksek doz B vitamini takviyesi akciğer kanseri riskini azaltır mı?

 

Journal of Clinical Oncology dergisinde yayınlanan yeni (Long-Term, Supplemental, One-Carbon Metabolism–Related Vitamin B Use in Relation to Lung Cancer Risk in the Vitamins and Lifestyle (VITAL) Cohort) yeni araştırmaya göre, sonuçlar şaşırtıcı. ABD’de 77 binin üzerinde katılımcıyla yürütülen çalışmada, 10 yıl boyunca yüksek dozda B6 ve B12 vitamini alan erkeklerde akciğer kanseri riskinin 2 ila 4 kat daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca sigara içen erkeklerde bu riskin katlanarak arttığı saptandı. Oysa yıllardır bu vitaminlerin metabolizmayı hızlandırarak kanser riskini azalttığı iddia ediliyor.

 

Yeni yapılan bir araştırma, yıllardır enerjiyi artırdığı ve metabolizmayı hızlandırdığı öne sürülen B6 ve B12 vitaminlerinin uzun süreli ve yüksek dozda alındığında, erkeklerde akciğer kanseri riskini 2 ila 4 kat artırdığını gösterdi. Riskin, 10 yıl 20 mg’lık B6 veya 55 mikrogram’lık B12 alan sigara içen erkeklerde daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu dozda B6 alan sigara içen erkeklerde akciğer kanseri gelişme olasılığının 3 kat daha yüksek olduğu anlaşıldı. Günde 55 mikrogram B12 alan sigara içen erkeklerde ise risk 4 kat daha fazla.

Ohio Devlet Üniversitesi Kapsamlı Kanser Merkezi – Arthur G. James Kanser Hastanesi ve Richard J. Solove Araştırma Enstitüsü, Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi ve Ulusal Tayvan Üniversitesi araştırmacıları, bulgularını 22 Ağustos 2017’de Journal of Clinical Oncology’de yayınladılar. Bu, uzun süreli yüksek doz B6 / B12 takviyesi kullanımı ve akciğer kanseri riski oluşumu arasındaki ilişkiye bakmak için yapılan ilk çalışma oldu.

*Bıçak değdiği zaman kanser yayılır mı?

Cerrahi, birçok kanser türünde en etkin tedavi seçeneği olmakla birlikte ameliyat klinik sonuçları da olumlu yönde etkilemektedir. Hastalıklı organın ya da tümörün çıkarılması, hastanın çok daha uzun süre yaşamasını ve hastalığın geri gelme riskinin anlamlı olarak azalmasını sağlıyor. Bu nedenle “bıçak değince kanser yayılır” düşüncesinin tam tersine, “bıçak değince kanser hastası iyileşir” fikrine inanmak gerekiyor. Yeter ki hasta ameliyat ile hastalığın çıkarılabileceği bir evrede olsun.

 

 

*Sarımsak kokusu mideden mi gelir?

 

Sarımsak kokusunun seveni pek yoktur sanırım. Sarımsak kokusu esas olarak sindirim sistemine değil akciğerlere yayılır. Çünkü sarımsak yendikten sonra mide bağırsak yolunda ağır kokulu sülfür bileşenleri oluşur. Bu bileşenler kan dolaşımı yoluyla akciğerlere aldığımız havaya geçer ve soluk verme yoluyla dışarı çıkarlar. Az bir miktarı da cilt yoluyla dışarı atılır.

 

*Şizofreni hastaları saldırgan ve tehlikeli midir?

 

Şizofreni hastaları çoğunlukla saldırgan ya da tehlikeli değildir, Tam aksine saldırganlığa maruz kalırlar. Toplumdaki bu algının sebebi genel olarak şizofreninin yanlış bilinmesi ve bu kavramın dikkatsizce kullanılmasıdır.

Diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi, doğru ve düzenli ilaç tedavisi, psikoterapiler ve psikososyal desteklerle şizofreni hastaları toplum içinde bağımsız ve üretken bir yaşam sürebilir. Sonuç olarak şizofreni hastaları topluma şizofreni hastası olmayan insanlardan daha çok zarar vermezler

 

*Su aynı anda hem kaynayıp hem donabilir mi?

 

Evet yanlış duymadınız. İlk anda pek mümkün gibi görünmese de bu durum fizikte ‘’üçlü nokta ‘’ olarak adlandırılır ve sıcaklık ve basıncın bir maddenin üç haliyle birlikte bir termodinamik denge oluşturması sonucu ortaya çıkar.

 

*Bir karadelik bir yıldızı yutarsa ne olur?

 

Johns Hopkins Üniversitesinden araştırmacı Suvi Gezari karadeliklerin çekim alanına girmesi sonucunda yıldızların parçalandığına ve kalıntılarının bir kısmının kara deliğe çekilirken geri kalan kısmının yüksek hızla uzay boşluğuna fırladığını söyledi.

 

* Probiyotikler ilaç yerine kullanılabilir mi?

 

Kimileri doğal tedavi yöntemlerini tercih etmektedir. Ancak probiyotikleri ilaç gibi görmek yanlıştır; bunun yerine probiyotiklerin mevcut tedavi programlarına ek olarak kullanması gerekmektedir

 

Ecz Feza YARDAŞ

ilachaber
ilachaber
ADMINISTRATOR
PROFİL

İlgili Makaleler