Eczacılar İzmir’de Buluştu

Eczacılar İzmir’de Buluştu

Türkiye’nin eczacılık alanındaki en kapsamlı etkinliklerinden biri olan ve İzmir Eczacı Odası tarafından organize edilen İzmir Eczacılık Günleri-2019, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde başladı. ‘Güçlü Eczane, Danışman Eczacı, Güvenli Ürün’ sloganıyla bu yıl 3’ncüsü düzenlenen etkinlikte, çok sayıda eczacı ile kamu-özel sektör temsilcileri ve bilim insanları bir araya geldi. Eczacılık mesleğine ve sektörüne ilişkin konuların ele alınacağı ve iki gün sürecek Eczacılık Günleri’nde, ilaç firmaları ile meslek kuruluşları da kuracakları stantlarla ziyaretçileri ağırlayacak.
Çok sayıda eczacının katıldığı programın açılışında konuşan İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, eczacıları İzmir’de ağırlamaktan mutluluk duydukları belirterek, “İzmir’de fuar ve kongrelerin sayısının artmasını istiyoruz. Bu noktada eczacı buluşmaların daha sık gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
Buluşmaları sıklaştırmayı hedeflediklerini aktaran Başkan Sayılkan, “Bizler, yapılamayanları yapmaya devam ediyoruz. Hastane eczacılarının sorunlarını topladık ve bir kitapçık haline getirdik. Geçtiğimiz günlerde 2018 mezunlarıyla buluştuk. Genç meslektaşlarımız son zamanlarda yasal sorunlara takıldı, onlar için de elimizden geleni yapıyoruz. Buluşmayı İzmir’de gerçekleştirmemizin sebebi ise katılımı artırmaktı. Bu noktada İzmir’deki eczacı arkadaşlarımızın da gün içerisinde etkinliğe gelerek; ilgi duydukları konuyla ilgili toplantılara katılmalarını arzuluyoruz” diye konuştu.

BÜYÜK BİR AİLEYİZ
Eczacıların büyük bir aile olduğunu kaydeden Başkan Sayılkan, “Bizler büyük bir aile olarak çalışıyoruz. SGK, firmalar, öğrenciler, akademisyenler ile bu tür etkinliklerle de bir araya gelmek bizleri çok memnun ediyor. Umarız katılımcıların hepsi çok faydalı bilgiler edinerek buradan ayrılır. Herkesin buradan giderken kafasında iyi ki gelmişim sözcüğü olsun istiyoruz. Ancak bu şekilde başarılı oluruz” diye konuştu.

BİRLİK VURGUSU
Programda bir konuşma yapan Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel sekreteri Eczacı Arman Üney, ise “Dönüşümü anlamak, değişimi yakalamak, eczacılığın güncel sorunlarına çözüm getirerek meslek örgütlerinin yaptığı her organizasyon çok önemli. Meslektaşların birbirleriyle iletişim kurmaları, odalarıyla bağlantılarını güçlü olmasını önemsiyoruz” ifadesinde bulundu.
Üney, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok uzun süredir geleceği konuşuyoruz. Ülkemizin ve dünyamızın geleceğini de mesleğimizin geleceği kadar düşünüyoruz. Tarihin öğrettiklerine sırtımızı dönmemeye gayret ediyoruz. Ülkemiz 2014’ten bu yana 7. seçime gidiyor. Demokratik bir örgüt olarak her seçimde ülkemizin geleceği için bütünleşmenin önemini diliyor ve vurguluyoruz. Sağlığa değer katmada toplum sağlığına dönük bir anlayışı hakim kılarak, geleceği kurabiliriz. Önümüze stratejik bir plan koyduk, geniş çaplı ve uzun soluklu Rehber Eczanem de bunlardan birisidir. Ancak bunu ilerletmek için tüm ortak akıl platformlarında düşünmeli ve çalışmalıyız. Hayal edilebilen her şey gerçektir” diye konuştu.

ECZACILIK FAKÜLTELERİ BAŞARILI
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal ise konuşmasında kurumunun eczacılar ile büyük bir uyum içerisinde çalıştığını kaydetti. Eczanelerin SGK’da birinci basamak sağlık kuruluşu olduğuna dikkat çeken Gülcemal, “Eczacılarımız bizim en önemli paydaşlarımızdan birisidir. Biz, il müdürlüğü olarak sıkıntılı süreçleri hep iş birliği halinde aşıyoruz. Talepleri birlikte değerlendiriyor, sorunları birlikte çözüyoruz. Dayanışma içinde bu işi götürdüğü için odaya teşekkürlerimi borç bilirim. Mart ayında Türkiye Eczacılar Birliği ile yeni bir protokol sürecine gireceğiz. Bunun bilgisini de buradan vermiş olalım. İkin gün boyunca burada konuşulan her şeyin mesleğe fayda sağlamasını umuyorum. İl Müdürlüğü olarak bölgemizdeki tüm eczacılarla iletişim halindeyiz ve kolay erişilebilirliğimiz var. Bunları bize iletmeniz halinde sizlere uygun en iyi çözümler için çalışacağız” diye konuştu.

ilachaber
ilachaber
ADMINISTRATOR
PROFİL

İlgili Makaleler