ECZACILIK GÜNÜ’NDE UMUT VAR

ECZACILIK GÜNÜ’NDE UMUT VAR

İzmir Eczacı Odası (İEO) tarafından her yıl 14 Mayıs tarihinde düzenlenen Eczacılık Günü kutlaması, bu yıl da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na gerçekleştirildi. Eczacılık Mesleğinin Akademik Kuruluşunun 180. Yıldönümü kapsamında düzenlenen törende konuşan İEO Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, yaşanan olumsuzluklara rağmen eczacıların umudunu kaybetmeden insanlara sağlık hizmeti sunmanın onuru ile yaşadığını söyledi.
Çok sayıda eczacının da hazır bulunduğu programda konuşan Başkan Sayılkan, “Uzunca bir süredir ağırlıklı olarak ekonomik sorunların yanı sıra mesleki olarak da oldukça zor ve sıkıntılı günler yaşıyoruz. Ülkemizin dört bir yanındaki eczaneler artan işletme giderleri ile mesleki yaşamını sürdürebilmek için mücadele ediyor. Bulunamayan ilaçlar ve eczane dışına çıkarılmaya çalışılan sağlık ürünlerinin halk sağlığı adına ne kadar ciddi tehdit olduğunu bıkmadan anlatıyor, kalıcı çözümler istiyoruz. Yaşadığımız tüm bu olumsuzluklara karşın özveriyle halk sağlığına hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.

İzmir Eczacı Odası (İEO) tarafından her yıl 14 Mayıs tarihinde düzenlenen Eczacılık Günü kutlaması, bu yıl da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na gerçekleştirildi.

Konuşmasında sağlıkta dönüşüm programa dikkat çeken Başkan Sayılkan, “Nedendir bilinmez sadece ilaç harcamalarından tasarrufta ısrar ediliyor, Sürekli artan katkı payları ile vatandaşımızın aldığı sağlık hizmeti de her geçen gün biraz daha paralı hale dönüşüyor. Eczacınız en yakın sağlık danışmanınızdır kavramını güçlendirmek için konusunda uzman birçok değerli hocamızı konuk ederek meslek içi eğitimler düzenliyor meslektaşlarımızın bilgilerini tazeliyor ve halk sağlığına olan katkımızı hakkıyla sürdürmek istiyoruz” diye konuştu.

İŞSİZLİK VURGUSU
Eczanelerin ülke genelinde sağlıklı dağılımını sağlamak adına nüfusa dayalı yasal düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Başkan Sayılkan, “Öğretim görevlisi kadrolarının yeterliliğine, fiziki koşullarına ve verilecek eğitimin niteliğine bakılmaksızın her yıl yeni eczacılık fakültelerinin açılışına onay veriliyor. Yeni çalışma alanları yaratılmadığı için de yakın gelecekte eczacılık mesleğinde de işsizlik sorunu yaşanması kaçınılmaz hale geliyor. Mesleğimize ve halk sağlığına önemli zararlar veren muvazaa ile mücadelemiz hız kesmeden devam ediyor” ifadesinde bulundu.

UMUDUMUZU KAYBETMEDİK
Eczacıların Türkiye’nin aydınlık yüzü olduğunun altını çizen Başkan Sayılkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz, mesleğimiz ve halkımız için birlikte hareket eder, gerektiğinde de her türlü özveride bulunuruz. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara, ekonomik sorunlara karşın insanlara sağlık hizmeti sunmanın onurunu hep birlikte yaşıyoruz. Büyük bir aile olarak umudumuzu hiç kaybetmedik, dimdik ayaktayız. Çünkü bizler çok önemli bir geçmişe sahip büyük bir aileyiz. Bilimin ve doğruların ışığında mesleğimiz ve meslektaşlarımız için hep birlikte çalışmaya devam ediyoruz.”

ilachaber
ilachaber
ADMINISTRATOR
PROFİL

İlgili Makaleler