GÜZEL GÜNLERİ KUCAKLAYACAĞIZ

Merhaba değerli okurlar,

Saygıdeğer meslektaşlarım,

Editörlüğünü üstlendiğim İzmir Eczacı Odası’nın kurumsal yayını İlaç Haber Aktüel Dergisi’nin son sayını sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikle bu sayımızın kapak konusu da olan ve mesleğimiz için de son derece anlamlı bir günü işaret eden bilimsel eczacılığın 183’ncü yılını kutlayarak yazıma başlamak istiyorum.

Küresel pandeminin getirdiği olumsuz şartların yavaş yavaş ortadan kaldığımı bu günlerde; sosyal ve fiziki kısıtlama olmadan 14 Mayıs Eczacılık Gününü kutladık. Cumhuriyet Meydanında Atatürk’ün huzuruna çıktığımız bu özel günde, meslektaşlarımızla bir arada olmanın da mutluluğunu yaşadık. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi işbirliğinde düzenlenen törenlerde mesleğimizin önemini vurguladık. Hafta boyunca devam eden çeşitli programlarda ise meslektaşlarımızın becerileri ile gurur duyduk; bilimsel paylaşımlarda yeni bilgiler öğrendik.

Tabi ki, bu birliktelik gerçekleri ve yaşadığımız sorunları değiştirmedi. Sıkıntılarımızı paylaştıkça, sağlık sistemi üzerindeki baskının ve sorunların ne kadar derin olduğunu gördük. Dünyada yaşanan gelişmelere de bağlı olarak yaşadığımız ekonomik sorunların, eczanelerimizi ve mesleğimizi ne kadar yakından tehdit ettiğini bir kez daha anladık. İşletme maliyetlerinde yaşanan artışlar mı dersiniz mevzuattaki birtakım sorunlar mı…Bütün bunlar yetmezmiş gibi yeniden yapılması beklenen ilaç zammı ve İFK gibi konularda gelişme yaşanmaması moralimizi bozdu. Keşke eczanelerimizi ayakta tutmak için çaba göstermek yerine mesleğimizi geliştirmek adanı kafamızı yorsak ve çalışsak. Ama bu şimdilik mümkün gözükmüyor. Halbuki piyasada bulunmayan veya az bulunan ilaçları tedarikçilerimizden rica etmek yerine; hastalarımıza farmasötik bakım hakkında bilgiler sunsak daha iyi olmaz mı? Olur ama maalesef gerçek böyle değil… Eczacıların görevi sağlık danışmanlığı ve bilimsel eczacılığın gelişimi olmalıdır. Sorunlar karşısında hesap makinesi ile yapılan işlemlerin ‘evdeki hesap çarşıda uymadı’ anlayışına dönmesi, üzüntü vericidir. Eczacının işi finans hesabı yapmak değildir. Umudumuz var ama işimiz de çok. Her şeye rağmen; daha güzel günleri kucaklayacağımıza, meslektaşlarımızla insanlığın geleceği için çalışacağımıza inanıyoruz.

Birbirinden özel haberlerin ve röportajların yer aldığı dergimizi keyifle okumanızı diliyoruz. Derginin hazırlanmasında ve sizlere ulaştırılmasında emeği geçen meslektaşlarımıza, kişi ve kurumlara teşekkür ediyor; sağlıklı günlerde tekrar görüşmek ümidiyle sizleri sevgiyle selamlıyorum.

Ecz. Aslı Çelebi
Editör