Engelleri Kaldıralım

Engelleri Kaldıralım

Birleşmiş Milletler, 1992 yılında aldığı kararla, tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacıyla 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelli Bireyler Günü” olarak belirledi.
Hızla gelişen günümüz teknolojisine bakacak olursak, engelli bireylerin kendilerini daha özgür hissetmesine olanak sağlayacak çok sayıda buluşun ortaya çıktığını söylemek mümkün. Ancak bu, ne yazık ki şimdilik sadece teknik bir değerlendirme. Gerçek duruma bakacak olursak, bu teknolojik buluşlara erişebilme şansı olan engelli birey sayısı oldukça az.
Engelli bireylerin sorunu, aslında tüm insanlığın sorunu. Bu sorunun üstesinden gelmek, sadece hep birlikte yaşama kültürünü hayata geçirebilmek adına değil, aynı zamanda hepimizin birer “potansiyel engelli” olduğumuz gerçeğini kabul etmek adına da çok önemli.
Engelli bireylerin maddi/manevi her anlamda kendilerini daha iyi ve rahat hissedebileceği bir dünya kurmak mümkün.

3 Aralık gibi “önemli günler ve haftalar” ne yazık ki çoğu kurum ve kuruluş tarafından geçici bir sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendiriliyor. Oysa engelli bireylerin gelip geçici iyilik projelerindense kalıcı yasalara, kurallara, anlayış ve uygulama değişikliğine ihtiyacı var.
Bu nedenle 3 Aralık bir kutlama günü değil, engelli bireyleri anlayabilme, onların karşılaştıkları sorunları çözmeye odaklanma günüdür.
Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve özel kuruluşlar bu konuda daha fazla çaba sarf etmeli ve somut adımlar için harekete geçmeli.
Unutmayalım… Yaşadığımız coğrafyayı ve toplumsal gerçekliği göz ardı edemeyiz. Trafik kazaları, iş kazaları, doğal afetler, eğitimsizliğe bağlı yanlış uygulamalar gibi pek çok sebeple hepimiz bir gün engelli bir birey olma riski ile karşı karşıyayız.
Hepimize “Engelsiz Günler” diliyorum…

Ecz. Oray Dünyaoğulları

İlgili Makaleler