Hindistan Cevizi Yağının Bilinmeyen Yüzü

Hindistan Cevizi Yağının Bilinmeyen Yüzü

Eskiden, sadece hindistan cevizinin tozu piyasada yaygınken, birkaç senedir aniden hindistan cevizi yağı popüler bir hal aldı. Hindistan cevizi yağı ve bitmek bilmeyen mucizevi yönlerinden her yerde bahsediliyor. Hatta sadece yağı da değil unu, atıştırmalıkları, kreması, rendesi, baharat tozu, sütü de yaygınlaştı.

İnternette hindistan cevizinin yanıklarda, egzemada, traş öncesinde, idrar yolları enfeksiyonunda, ülserde, kolitte kalp ve damar sağlığına, reflüde, saç bakımında, variste, saç bakımında, diş bakımında, deodorant yapımında, pişiklerde, böcek sokmalarında, salatalarda, kızartmalarda, kahve aromalarında nasıl kullanıldığını ve reçetelerini bolca görebilirsiniz.

Peki Hindistan cevizi yağı gerçekten bu kadar mükemmel mi?
Hindistan cevizini tanıyacak olursak;
Hindistan cevizi; cocos nucifera L.(arecaceae)
Hindistan cevizi; Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde yaygındır
Hindistan cevizi yağı; hindistan cevizinin endosperminin katı ve kuru olan kısmından elde edilir.
Yağı daha çok Hindistan, Malezya, Güney Afrika, Çin ve Endonezya’da üretilir
Hindistan cevizi yağı uzun raf ömrü sayesinde (yüksek oranda doymuş yağ içermesinden dolayı oksitlenmesi yavaştır ve bu nedenle bozulma olmadan 24 ° C’de altı aya kadar dayanabilmektedir) pastacılıkta, yemek endüstrisinde, bebek ürünlerinde, hayvan bakımında, ilaçlarda ve saç yağı gibi kozmetiklerde kullanılır. Vücut tarafından güzelce absorbe edilir.
Farmakolojik etkileri arasında antihelmentik, antienflamatuar, antioksidan, antifungal, antimikrobik, antimikrobiyal, antitümör gösterilmektedir.

Hindistan cevizi yağının %95’ini 8-10 karbon atomlu doymuş yağ asitleri oluşturur. Yapısında % 2 oranında kaprilik asit, %50-80 oranında kaprik asit; %3 laurik asit ve %1 civarında miristik asit barındırır. küçük miktarlarda tokoferol, tokotrienol ve fitosterol içerir.
100 gram Hindistan cevizi yağı 862 kcal’dir. Bu 100 gram yağın içinde 87g doymuş yağ, 1,8g çoklu doymamış yağ, 6 g tekli doymamış yağ bulunur.Hindistan cevizi yağındaki doymamış yağ oranı yüzde 87’iken tereyağında doymuş yağ oranı yüzde 63, bir hamburgerde yüzde 38 dir.
Hindistan cevizi yağı piyasada sızma hindistan cevizi yağı ve ticari hindistan cevizi yağı olarak iki farklı tipte bulunur. Sızma hali daha saf ve işlenmemiş olduğundan eğer kullanılacaksa sızma hali tercih edilmelidir.
Peki gerçekten bu kadar masum ve mucizevi midir hindistancevizi yağı?
Hindistan cevizinin kardiyovasküler alanda birçok yan etkisi rapor edilmiştir.
Bunun sebebi de düşük miktardaki doymamış yağ asitleridir. Yağın uzun süreli kullanımıyla düşük miktarda PUFA nedeniyle, aterojenez gelişme olasılığı olduğu görülmektedir. Amerikan Kalp Birliği’nin yaptığı açıklamaya göre, hindistan cevizi yağı, damarların tıkanmasında en az sığır eti kadar rol oynayabiliyor.
ABC News’ta yer alan habere göre ise; Freiburg Üniversitesi’nde Epidemiyoloji Ve Önleyici Tıp Bölüm başkanı Harvard Th Chan ve Halk Sağlığı Okulu’ndan Prof.Dr.Karin Michels, yaptığı konuşmada hindistan cevizi yağını “saf zehir” olarak nitelendirmiştir ve insanları hindistan cevizi yağı tüketmemeye çağırmıştır.
Prof.Dr.Michels hindistan cevizi yağının oda sıcaklığında katı hale geldiğini ve yüzde 80’den fazla doymuş yağ içerdiğini, buna karşılık, hayvansal yağ içeren domuz yağının bile yüzde 40 oranında doymuş yağ içerdiğini söylemiştir.
Amerikan Kalp Derneği, geçen yıl yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle, hindistan cevizi yağının, kalp hastalığına neden olduğu bilinen kötü kolesterolü veya LDL’yi yükselttiğini açıklamıştır. Sertifikalı beslenme uzmanlarının sadece yüzde 37’si hindistan cevizi yağının sağlıklı olduğunu kabul etmiştir. Amerikan Kalp Derneği, halkın ayçiçeği veya zeytinyağı gibi doğal olarak oluşan bitkisel yağları tercih etmesini tavsiye etmiştir.
Amerikan Kalp Derneği’nden yapılan bir diğer açıklamada da , günde 2,000 kalori tüketen birinin, yaklaşık 11 ila 13 gram doymuş yağ aldığı belirtilmiştir. Ulusal Besin Veri Tabanı’na göre ise bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağı 11 gramdan fazla doymuş yağ içeriyor. Bu, amerikan kalp derneği’nin tavsiye ettiği günlük limitin neredeyse tamamıdır.
Kardiyolog Dr. Robert Segal, ise “eğer hindistan cevizi yağı kullanıyorsanız mutlaka kolesterolünüzü kontrol ettirmelisiniz. Hindistan cevizi yağı, sindirmekten ziyade cilt sağlığı için kullanılması daha iyidir” açıklamasında bulunmuştur.
Hindistancevizi yağı; fruktoz emiliminde sorun yaşayan insanlar için de mide rahatsızlıkları yaratabilir.
Hindistan cevizi yağını diş ve ağız temizliğinde, diş beyazlatmada kullananlar için diş hekimleri, hindistan cevizi yağıyla yapılan gargaranın ağız ve diş temizliğine diş fırçalamak kadar katkı sağlamadığını açıklamıştır.
Bunların da yanı sıra en sık görülen yan etkilerinde ; ishal, sivilclenme, bağırsak rahatsızlıkları, allerji, baş ağrısı, karaciğer hasarıdır.

İlgili Makaleler