Plogging | Çevre Temizliğinden Hepimiz Sorumluyuz!!!

Plogging | Çevre Temizliğinden Hepimiz Sorumluyuz!!!

Çevre bilinci belki de en az düzeyde olan ülkelerden birinde yaşıyoruz. Ve yeni bir akım hepimiz için umut olabilir; Plogging!!!
Dünyada yeni yeni ses getirmeye başlayan Plogging akımı, spor ve çevre temizliğini aynı anda yapmayı hedefleyen muhteşem bir fikir. Katılan kişiler bir yandan kalori yakarken, diğer taraftan çevre temizliğine katkıda bulunuyor. Yalnız ya da bir takım halinde yapılabilen bu etkinlik ile yeni dostluklar kuruluyor ve yeni planlar yapılıyor. Bir sonraki hafta başka bir sahil ya da bölge ziyaret edilip temizleniyor.

Türkiye’de kısa sürede ses getiren bu akımla ilgili ekşi sözlükte yazılanlardan birkaç örnek vermek istiyorum;

-Bu işi çok sevdim. elimde çöp torbası ile yürüyorum artık. Oğlum şahane bir şey lan siz de yapın.. iyi hissettiriyor.

-Hem spor hem çevre temizliğine katkısı olması sebebiyle süper bir yeni akım.
elinizde poşetle sokakta kumsalda yürüyüş veya koşuya çıkma etkinliği oluyor bu.

-Ülkemizde de acilen trend olması gerekmekte. sahillerde böyle klas hareketler görelim artık.

-Hem çok eğlenceli hem de insana faydalı olduğunu hissettirecek bir şey.
aslında doğayı korumak için bazı yerlere üye olmuştum zamanında. hiç bu tarz şeyler yapıldığına dair mail falan gelmedi. bu tarz toplu etkinlikler yapan bildiğiniz yerler varsa bana bilgi verirseniz sevinirim.

-Ne zamandır koşuya başlamak istiyordum. biraz olsun çevreye faydalı olmak açısından beni motive etti bu iş. devamını bekliyoruz.

PLOGGING KELİME ANLAMI:
İsveççe plocka upp (toplama) ve jogging (koşu) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir terimmiş plogging. Koşarak/yürüyerek çöp toplama eylemini ifade ediyor. Akımı başlatan çevreci aktivist Erik Ahlström. Kayak merkezi olarak bilinen Åre’den Stockholm’e taşındığında şehrin çöplüğe benzediğini düşünmüş.

Sosyal medya’da başlayan bu akım bence bu tür platformlarda başlayan en faydalı projelerin başında geliyor. İsveç’te başlayan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan Plogging akımı faydaları da analiz edilmiş; İsveç merkezli bir fitness uygulaması olan Lifesum’a göre Plogging, sıradan bir koşuya göre daha fazla kalori yaktırıyor. Nedeni ise Plogging yapan kişilerin atıkları toplamak için yere eğildiklerinde squat yapmaktan daha fazla kalori harcıyor olmaları.
Lifesum tarafından yapılan açıklamaya göre sıradan 30 dakikalık bir egzersiz, vücudun 235 kalori yakmasına neden oluyor. 30 dakikalık Plogging ise 288 kalori yaktırıyor. Fark küçük olsa da faydası sanılandan daha büyük. Günümüz toplumlarının tüketime olan düşkünlüğü, her gün tonlarca atığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Plogging, vücuda sağladığı faydaların yanı sıra çevre temizliğine de katkı sağlıyor. Plogging’in dünya çapında tutan bir akım haline gelmesindeki en önemli nedenlerden biri de #plogging etiketi ile fotoğraf paylaşan kişilerin çoğunun fit bir vücuda sahip olması. ‘Başarılı’ sporcuların plogging yaptığını gören kişiler, akıma daha fazla destek veriyor.
Geçen ay Marmaris belediyesi çalışanları plogging aktivitesini ‘Yürü ve Temizle’ sloganıyla düzenledi ve haber olarak yayınlandı.

Her Yıl Yere Atılan Pet Şişe Sayısı: 10 Milyar

PET ŞİŞE DOĞADA 400 YILDA, TENEKE İÇECEK KUTULARI 200 YILDA, SAKIZ BEŞ YILDA, BİR SİGARA İZMARİTİ İSE İKİ YILDA YOK OLUYOR.
Araştırmalara göre her yıl yere atılan pet şişe sayısı dünya nüfusundan fazla:Yaklaşık 10 milyar. Her yıl çevreye 4 buçuk trilyon izmarit atılırken yılda 1 milyon kuş, bu izmaritleri yuttuğu için ölüyor. Pet şişe doğada 400 yılda, teneke içecek kutuları 200 yılda, sakız beş yılda, bir sigara izmariti ise iki yılda yok oluyor. Şimdi tatil dönüşü yollardaki, sahillerdeki, piknik alanlarında ve parklardaki manzaraları düşünün!
Plogging’in yayılmasında sosyal medyanın etkisi tartışılmaz… Gönüllüler, fitness meraklıları, çevre dostları sosyal medya üzerinden haberleşiyor ve bir araya geliyor. Kanada, Almanya, ABD, Fransa, Tayland, Türkiye ve Hindistan gibi birçok ülkede, sosyal medya platformlarından plogging akımının takipçilerinin paylaştığı fotoğrafları, ortak etkinlikleri görmek mümkün.

İlgili Makaleler