ŞARKICI / Darbenin Ortasında

ŞARKICI / Darbenin Ortasında

Tiyatro Kalemi tiyatrosu iki sezon önce sergilediği ödüllü oyununu yeniden sergiliyor. Oyunun yazarı ve yönetmeni Kamer Yıldız Ok, Şarkıcı oyunuyla 2019 yılında; Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri ve Direkler arası Seyirci Ödülleri’nde yılın en iyi yazarı ödüllerine layık görülmüştü. Pandemi nedeniyle sahnelere ara veren ekip Şarkıcı isimli etkileyici oyununu yeniden sahneliyor.

Oyunu yazan ve yöneten Kamer Yıldız Ok…  Tüm oyunları gibi Şarkıcı da çok başarılı bir oyun. Oyunun dramaturgisini Çetin Ok yapmış. Bu muhteşem oyunun başarılı oyuncuları; Melis Caba, Caner Arıkan, Lale Başara, Erkan Kocaman, Beldem Şengül ve Çetin Ok rolleri en iyi şekilde üstleniyor. Çok etkileyici bulduğum oyunun şarkısının sözleri Kamer Yıldız Ok yazmış. Oyunun şarkısını Atahan Gökdel bestelemiş ve oyunun başrolü Melis Caba seslendirmiş. Efekt tasarımını Atahan Gökdel, kostüm tasarımını Filiz Kış, dekor tasarımını Güral Caba, afiş tasarımını Aytimur Ezgi yapmış.

Oyunda 1980 darbesi sonrası mühürlenen bir müzikholün baş solisti Zümrüd’ün hikayesi anlatılıyor. Şarkı söylemeye devam edebilmek için vesika almasının zorunlu olduğu bir dönemde bir şarkıcın buruk hikayesi… 1980 darbesinin yasaklarının sürdüğü günlerde, metruk bir Basmane pavyonundan görünen insan manzaraları… Herkesin bedel ödemek zorunda kaldığı bir dönemde en çok bedeli yine kadınlar ödüyor.

Basmane‘de büyümüş, sahneye çıkabilmek uğruna vesika almak zorunda kalan Zümrüt’ün; ailesi İzmir sosyetesinde, kendisi gece hayatında ünlenen Göztepeli Emin’in; dönemin baskılarına rağmen, mekânını ayakta tutmaya çalışan Eşrefpaşalı Bahri’nin; şen şakrak, her dilin duyulduğu Ballıkuyu’da oturan eski şarkıcı Gönül’ün; insanları sıcacık tenha bir Hilal sokağında kendi davasına inanan Davud’un ve İkiçeşmelik yokuşunu çıkamayacağı zamanlarda pavyonu evi bellemiş Sırma’nın, kendi yaşamlarıyla ve darbenin gerçekleriyle yüzleşmelerine tanıklık edeceğiniz hüzünlü bir İzmir hikâyesi…

Darbe sonrası sokağa çıkma yasağında bir pavyona sıkışmış insanların hikâyesini izlerken bir yandan yoğun bir hüzün bir yandan müzik ziyafeti yaşıyorsunuz. Dram türündeki oyun tek perde ve 80 dakika sürüyor.

Seyircilerin yoğun ilgi gösterdiği bu güzel İzmir oyunu Şarkıcı / Darbenin Ortasında’yı kaçırmamanızı dilerim.

ilachaber
ilachaber
ADMINISTRATOR
PROFİL

İlgili Makaleler