Tiyatro SALT’ın Sarsıcı Oyunu “Üç Deniz”

Tiyatro SALT’ın Sarsıcı Oyunu “Üç Deniz”

Üç Deniz adlı oyun, sadece isimleri aynı olan üç farklı Deniz’in hikâyesi. Bambaşka yerlerde başlayan hikâyeler sonunda aynı noktada buluşuyor. Sevgi, aidiyet, var olmak adına mücadele eden Deniz’lerin hikâyesi kimi zaman sizi gülümsetiyor kimi zaman da hüzünlendiriyor.

Oyun hayata tutunma savaşının gölgesinde, aidiyet ve sevgiye muhtaç bir kedi, bir transseksüel ve bir trans kadının gerçek hikayesini sert bir şekilde sahneye taşıyor.

Günümüzde insanlardaki sevginin yitip gitmesinden kaynaklı kişileri etiketlemek, ötekileştirmek davranışı çok arttı. ‘Değişik, öteki, farklı veya az’ söylemlerini aşıp kendin olabilmenin ne kadar zor olduğuna dair bir serzeniş olan oyunda insan olmak, hayvan olmak ve hepsinden öte bir “can” olmaya ilişkin sert bir çığlık niteliği taşıyor. Aslında ötekileştirmek, başkasının farklılığını kötüleyerek ve kendini överek kendi öz değerliliğini arttırma çabasıdır ve ötekileştirilen kişiye psikolojik olarak çok zarar verir. Öyle ki kaçıp gitmek isterler. Oyunda da bu olaya vurgu yapıyorlar ve şöyle ifade ediliyor;

“Ait olmadığın zaman, gitmek asıl hayalin oluyor. Nereye gittiğin önemli değil, istemediğin yerden kurtulman önemli. Aşık olacağın kişiyi hayal etmekten çok, aşkı hayal etmek gibi yani… Ben sanırım, gitmeyi ve gittiğim yerde aşkı hayal ettim”

“Acı acıya değince azalır, sevgi sevgiye değince artarmış. Acımız çok zaten, ben de bu masumlara tutundum.

Bu oyunda da görülmek istenmeyenlerin, kolayca itilen ve bir çırpıda vaz geçilenlerin, ötekilerin hikayesi anlatılıyor. Üç Deniz oyununu yazan ve yöneten Bahadır Yüksekşan gerçekten çok başarılı bir iş çıkarmış. İsimleri aynı olsa da hayatları birbirinden farklı olan üç Deniz’e Alev Koçer, Bahadır Yüksekşan, İrem Altan hayat veriyor. Oyuncuların her biri ayrı ayrı çok başarılı ama beni en çok etkileyen Bahadır Yüksekşan’ın doğal ve samimi oyunculuğu oldu. Seyircilerin gözlerinin içine bakarak “Kim ki başka? Sen benim için başkasın, ben senin için başkayım.” diye haykırdığında salonda tüm seyircilerin gözleri doldu.

Üç Deniz her zaman olduğu gibi ekip çalışmasıyla ortaya çıkan bir oyun. Proje asistanı Tuncay Keleş, Işık tasarımında Oktay Kanca, Tuncay Keleş görev alıyor. Oyunun fotoğraf ve videoları çok başarılı ve çok emek verildiği anlaşılan Cem Demirel’e ait.  Afis tasarımı Nazlı Kocaçınar’a ait.

İnsanların ötekileştirildiği, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığı, kişinin cinsel seçimlerinin bedelini hayatıyla ödediği, cinayetlerinin hızlanarak arttığı, hayvanlara azıcık sevginin dahi fazla görüldüğü bugünlerde, Tiyatro Salt, Üç Deniz oyunuyla farkındalık yaratmaya dair önemli bir adım atıyor. Üç Deniz bu sezon oldukça fazla ilgi gördü ve önümüzdeki sezonda devam edecek meslektaşımızın da oynadığı bu güzel oyunu kaçırmamanızı tavsiye ederim.

ilachaber
ilachaber
ADMINISTRATOR
PROFİL

İlgili Makaleler