Yeni Nesil Kış Sporları;

Yeni Nesil Kış Sporları;

 

Kış aylarının gelmesi ile birlikte kış sporlarından bazıları için mutlaka kış aylarını beklemek gerekirken bazıları karlı ve buzlu zemin için uygun koşulların sağlanması ile her mevsim yapılabilir hale gelmiştir.

Dünyanın pek çok yerinde yaygın şekilde tercih edilen kış sporları arasında kayak, snowboard, kızak, snowkite, kar raftingi ve skeleton gibi dallar bulunmaktadır. Kayak listenin vazgeçilmesi olmasına rağmen yeni heyecan arayanlar için bazı yeni nesil kış sporlarını inceleyelim;

 

Snowboard

Özellikle gençler arasında oldukça yaygın olan snowboard ise İki ayağın tek tahtada sabitlendiği ve karlı bir zeminde aşağı doğru kayılarak gerçekleştirilen bir kış sporudur. Eğlenceli ve adrenalini yüksek bir spor olan snowboard, hem bireysel hem de grup hâlinde yapılabilir. Dünyada 1961 yılında keşfedilen snowboard tahtası ile birlikte bu sporun gelişimi de başlamıştır. Ülkemizde ise 2000’li yıllarda yaygınlaşmaya başlayan bu spor dalı hızla gelişmektedir. Snowboard sporunda hangi stili seçtiğinize bağlı olarak tahta seçimi de önem kazanıyor.

 

Serbest stil için yumuşak ve geniş board’lar, her bölgede kullanım için burnu dik ve kuyruklu modeller, ezilmiş pistte kaymak için ise dar ve sert tipte board modelleri uygunluk gösteriyor. Snowboard’a başlarken rehber (ön tarafta kalacak) ayak seçimi yapmanız ve duruş genişliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Botlarınızı sıkı bağladığınızdan emin olmanız da sakatlanmamanız açısından önemle tavsiye ediliyor. Board üstünde sol ayağınızın önde durduğu teknik, “regular”; sağ ayağınızın önde durduğu teknik ise “goofy” olarak tanımlanıyor. Snowboard yapmadan önce uygun şekilde eğitim almak, kullanılacak malzemelerin bakımını yapmak ve doğru zemini seçmek önemli konulardır.

 

Snowkite

Snowkite, powerkite adı verilen güç uçurtmaları ile yapılan bir kış sporudur. Bu sporun genel ekipmanları; Kitesurf’te de kullanılan bir güç uçurtması, harnes olarak adlandırılan ve uçurtmayı belinize bağlayan geniş ve özel bir kemer, uçurtmanın iplerinin bağlı olduğu handle barlar(gidon), Snowboard ya da kayak ve kask.

 

İpin ucunda yer alan uçurtmanın bele bağlı kontrol barı ile koordine edilmesi ve tahta ile kar üzerinde kayma prensibine dayanan bu heyecanlı aktivite özellikle gençlerin ilgisini çekmektedir. Bu sporda kar yeterli olmayıp rüzgâr da gerekiyor. Engeller olmayan açık arazilerin tercih edilmesi gereken bu spor için ülkemizde Erciyes, Kartalkaya, Sarıkamış ve Uludağ gibi yerlerdeki özel alanlar mevcut. Çok kalın kıyafetlerin tercih edilmediği snowkite’ta nefes alan giysiler ve ince eldivenler kullanmak, kayarken avantaj sağlıyor. Snowkite sporu hem uçurtma hem de kayak kontrolü gerektirdiği için bu spora başlamak isteyenlerin temel eğitim alması gerekiyor. Snowboard eğitimi, uçurtma eğitimi ve her ikisinin de entegre edildiği eğitimi tamamlayanlar, kaymaya başlayabiliyor. Heyecan ve tutku dolu bir aktivite arayanlara uygun olan snowkite, ekstrem sporlar konusunda seçeneklerini geliştirmek isteyenler için iyi bir alternatif oluşturuyor.

Kar Raftingi

Yaz aylarında nehirleri tercih eden rafting meraklılarının uzun kış mevsiminde severek yapabilecekleri kar raftingi, macera ve eğlenceyi bir arada sunan kış sporlarından. Dört ya da sekiz kişilik botlarla yapılan bu spor, su üzerindeki rafting gibi küreklerle bota hız kazandırma prensibine dayanıyor. Dalgalar yerine suni çukur ve tümseklerle mücadele edilen aktivitede, botun kontrolünü sağlamak, temel işlev olarak tanımlanıyor. Düzce, Erzurum, Trabzon ve Erzincan gibi yerlerde özel imkânlara sahip pistlerde bu spor yapılabiliyor.

Kayak kıyafetleri, kask ve yeleklerle birlikte yapılan bu spor, merkezlerden kiralanabilen bot ve kürekler eşliğinde yapılıyor. Hem keyifli hem de rekabete açık olan kar raftinginin geliştirilmesi kapsamında ülkemizde önümüzdeki yıllarda çeşitli yarışmaların ve turnuvaların da düzenlenmesi planlanıyor.

Ecz. Sibel Çolak

ilachaber
ilachaber
ADMINISTRATOR
PROFİL

İlgili Makaleler