Yoğun Tempoda Formda Kalmanın Sırları

Yoğun Tempoda Formda Kalmanın Sırları

Masa başında uzun toplantılar, bilgisayar ekranına bağlı uzun günler, sıkça çıkılan seyahatler… Bu durumlar tanıdık geliyorsa ve kontrolü elden bıraktığım an bir kaç kiloyu geri alıyorum diyorsanız yalnız değilsiniz. Obezite görülme sıklığı yoğun çalışanlar arasında her geçen gün artıyor. Bunu önlemenin yolu ise kısa yara bandı çözüm önerileri yerine doğru yaşam tarzı değişikliğini keşfetmekten geçiyor.

Sabah kahvaltısını atlamayın

Kahvaltı gün içindeki açlık durumumuzu, enerji performansımızı belirleyen en önemli öğündür. Yaklaşık 30 kilo veren ve verdiği kiloyu en az 6 yıl korumuş 3 bin insan ile yapılan bir çalışmada bu insanların ortak özelliğinin güne kahvaltı ederek başlamaları olduğu gösterilmiştir. Evden kahvaltı yapmadan çıkıyor ve iş yerinize geçerken boyoz, poğaça, açma gibi kolayca ulaşılabilen besinler ile geçiştiriyorsanız göbek bölgesindeki yağlanma misafiriniz olmaya aday demektir. Vaktiniz yoksa tam buğday ekmeğiyle hazırlanmış domates, salatalık ve yeşillik ilave edilmiş peynirli bir sandviç yiyebilirsiniz. Veya hem taşıması hem hazırlaması oldukça kolay süt veya yoğurt eklenmiş müsliyi kullanabilirsiniz.

Haftanın üç günü yürüyün

Sağlıklı yaşamın üç ana anahtarı iyi beslenmek, iyi egzersiz ve iyi hissetmektir. “Biliyorum ancak egzersiz disiplin gerektiriyor ve ben bunu sevmiyorum” diyorsanız yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. Yapılan çalışmalar haftanın üç günü bir saat süreyle yürüyen insanların kilo korumada daha başarılı olduğunu gösteriyor. Yürüyemiyorsanız en azından asansör yerine merdiven kullanın, saat başı iki dakikalık da olsa masa başından kalkıp yürüyün, başkasından istemeyin kalkıp kahvenizi kendiniz alın, otururken kollarınızı, bacaklarınızı hareket ettirin, pozisyonunuzu sık sık değiştirin. Ya da seviyorsanız koşun, dans edin, trambolinle atlayın yani size iyi gelen her ne ise onu yapın. İnanın bu küçük hareketler bile metabolizmanızın yüzünün gülmesini sağlayacak.

Su kilo vermenin can damarıdır

Gününüzü hiç “Ben bugün su içmeyi unuttum” diyerek bitirdiğiniz oldu mu? Vücudumuzun yüzde 50-60’ı sudan oluşur. Yağ yakımı başta olmak üzere vücudumuzda gerçekleşen bir seri kimyasal olayın sağlıkla gerçekleşebilmesi için suya ihtiyaç vardır. Buna rağmen birçok kişi yoğun iş temposunda su içmeyi unutur. Oysa su, bedeni çalıştıran, temizleyen mükemmel bir içecektir. Sabah içtiğimiz bir bardak su metabolizmayı uyandırır. Uyumadan önce içtiğimiz bir bardak su rahat uyumanızı sağlar. Yemeklerden önce ılık ya da sıcak bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Dilerseniz içine limon dilimleyebilir, mevsim meyvelerinden ekleyerek içimi kolaylaştırabilirsiniz.

Tartarak değil bilerek yiyin

Diyet yaparken yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi tartarak ya da kalori sayarak beslenmektir. Oysaki yoğun iş temposunda bunu sürekli kılmak mümkün değildir. Sürekli olmayınca bir süre sonra bırakılmaya mahkum olan bu davranış sizi yine olmadı diyerek ümitsizliğe sürükleyecektir. Bu nedenle kalori saymayın ancak bilerek, fark ederek ve dikkat ederek tüketin. Yemek yerken yavaş tüketmeye çalışın. Yiyeceklerden küçük ısırıklar alıp uzun bir süre çiğneyerek tokluğunuzu hissedin. Bir yandan telefon, mail, mesaj trafiği ile çalışıp bir yandan yemek yemeye bir son verin. Yemek yerken olumsuzluklardan uzaklaşın, anı hissedin. Böylece doyduğunuzu hisseder porsiyonlarınızı kontrol etmekte zorlanmazsınız.

İş yerinde sağlıklı beslenmeyi kolaylaştıracak pratik öneriler

• Kilo vermede işin püf noktası kan şekeri dengesidir. Bunun için kan şekeriniz düştüğünde size enerji sağlayacak fazla kalori içermeyen besinler seçme becerisi kazanmalısınız. Taze ve kuru meyveler, fındık ya da ceviz, peynir, kepekli grisini özellikle saat 16.30 civarı düşen enerjinizi yerine getirmeye yardımcı olacaktır.

• Tatlı isteğiniz yoğunsa, özellikle yemek sonrasında tatlı isteği oluşuyorsa önerim bir bardak tarçınlı süt içmeniz. Bu isteğinizi tarçınlı süt de kesmiyorsa probiyotik yoğurdu bir tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı kakao/hindistan cevizi/ fındık kırığı ile karıştırıp bir dakikada hazırlayabileceğiniz bir pudingden faydalanabilirsiniz.

• Tatlı isteğim olmuyor ama sürekli acıkıyorum diyorsanız beslenme modelinizde karbonhidrat, yağ, protein oranında bir eksik veya dengesizlik olabilir. Ataklarla başa çıkmak için dolabınızda ayran bulundurun. Acıktığınızda ya da ferahlamak istediğinizde ayran için. Dilerseniz ayranın içine maden suyu, nane ilave ederek hem daha lezzetli hale getirebilir hem mineral alımınıza katkı sağlayabilirsiniz.

• Yaşam biçimimizi ve beslenme tarzımızı değiştirirsek depoladığımız kilolar kısa bir süre içerisinde bedenimizi terk eder. Çekmecenizden boş enerji kaynağı bisküvileri çıkarın yerine içerdiği çinko ile size zindelik verecek bademi ve kabak çekirdeğini ilave edin. Canınız atıştırmak istediğinde porsiyon kontrolüne uyarak sağlıklı şekilde atıştırın.

• En doyurucu besin olan yumurtadan faydalanın. Yumurta hem en değerli protein kaynağı hem de en doyurucu besinlerden biridir. İşin yoğun temposu arasında acıkmamak için 36 saate kadar iştah kontrolüne yardımcı olduğu kanıtlanan yumurtayı günlük beslenme listenize ekleyin.

İlgili Makaleler