ZOR DUYGULARLA BAŞ ETMEK

ZOR DUYGULARLA BAŞ ETMEK

Duygular kişinin bir olaydan nasıl etkilendiğine dair ilk izlenimleri veren bilgilerdir.

Duygularımız neden vardır, ne işe yararlar hiç düşündünüz mü?

Duygularımız vardır çünkü temel olarak hayatta kalmak, iletişim kurmak ve problemleri çözmek için onlara ihtiyacımız vardır.

Duygular bize bedenimiz, farkında olduğumuz ya da olmadığımız içsel süreçlerimizle ilgili sinyaller verir. Hayatımızda işlerin yolunda gidip gitmediğini söyler.

Bizi, harekete geçirmek için organize eder. Bunu bize “Bir şeyler yolunda gitmiyor. Buna dikkatini vermelisin.” gibi mesajlar vererek yapar. Korku tehlikede olduğumuzun, neşe istediğimiz şeye ulaştığımızın, üzüntü bizim için önemli bir şeyi kaybettiğimizin, öfke haksızlığa uğradığımızın mesajını iletiyor olabilir.

Zor duygular nedir?

Bir duyguyu kolay ya da zor yapan bizim onunla ne yaptığımız ya da ne yapamadığımızdır. Zor duygu kişiden kişiye göre değişir. Bazılarımız için üzüntü baş etmesi zor bir duygu iken, bir başkası için kaygı ya da öfke olabilir. Buradaki ortak nokta duygunun bizi her zamanki gibi düşünmekten ve davranmaktan alı koymasıdır diyebiliriz. Bu duygularla baş etmekte zorlanır, o duygunun seliyle savaşırız ve kendimizle ilgili farkında olduğumuz ya da olmadığımız birçok olumsuz düşüncemiz aktive olabilir.

Korku, kaygı, üzüntü gibi zor olarak tanımlanabilen duyguları hiçbirimiz yaşamak istemesek de hayatın doğal bir parçası olarak hepimiz bunları deneyimleriz. Ve biliyoruz ki duygusal olarak değişim yaşamak istiyorsak bunun yolu zor da olsa duygularımızı deneyimlemekten geçiyor.

Duyguları deneyimlerken öylece durup beklemek yerine, işte size birkaç öneri:

  • Duygu günlüklerini tutmak: Her günün sonunda 20 dakikanızı ayırarak duygularınızı ifade ettiğiniz günlük tutabilirsiniz. Bu çalışma duygularını fark edemeyen kişiler için iyi bir farkındalık çalışmasıdır. Bunun yanı sıra duygularının farkında olan ve olmayan kişilerin deneyimlerini daha somut hale getirmesine ve onlara bir anlam yüklemesine yardımcı olacaktır.
  • 4 Basamaklı Bir Çalışma: Hadi bir yere oturun ve kendinize biraz zaman ayırın. Duygunuzu fark etmeye çalışın. Dört aşamalı aşağıdaki çalışmayı yapın.
  1. Duygunun Adını Koy: Şu an ne hissediyorum? Diyerek duygunun adını koy. Böylece duyguyu gören, tanıyan hale gelmiş ol.
  2. Duygunun Bedensel Duyumlarını Fark Et: Bu duyguyu bedenimde nerede hissediyorum? Bedeninizi başınızın üstünden ayak ucunuza kadar tarayın. Adını koyduğum bu duyguyu en yoğun nerede hissediyorum? Boğazımda düğümlenme, göğsümde ağırlık, bacaklarımda gerginlik mi var?

Duygunuz Size Verdiği Bilgiyi Fark Edin: Kendinizle, ilişkinizle ya da ilerlediğiniz hedefle ilgili bir mesaj veriyor olabilir mi?

  1. Kendinle Konuş: Tıpkı küçük bir çocukla konuşur gibi özen ve hassasiyetle şu an kendim için ne yapabilirim? sorusunu sor. “Korkmana gerek yok, üzülecek bir şey yok, hissettiğim şey yanlıştı, kızmaya hakkım yok gibi ifadelerden kaçının.

İlgili Makaleler