Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğru Bilinen Yanlışlar

*Demir eksikliğinin doğal tedavisi pekmezle mümkün mü?

pekmez

pekmez

Yeterli demir takviyesi için kavanoz kavanoz pekmez yemeniz lazım ama pekmezin yapıldığı bitkisel ürünler potasyum içerir. Pekmezi bu kadar çok sürekli vücudunuza alırsanız, potasyum birikerek kalbiniz için zararlı bir düzeye yükselebilir. Bir iki kaşık aldığınız pekmezle demir eksikliğini tedavi edemezsiniz.

*Ek vitamin kullanımı Covid 19’a karşı korur.

vitamin

vitamin

Birçok insan, C vitamini, D vitamini, çinko, yeşil çay, ekinezya gibi bağışıklık sistemini güçlendirecek ek destek alıyor. Bunları kullanmak bağışıklık fonksiyonlarımızı güçlendirmek için etki edebilir ancak ek vitaminlerin direkt Covid 19’dan koruduğuna dair bir kanıt yoktur.

*Etiketinde doğal yazan gıda takviyesi güvenli midir?

gıda takviyesi

gıda takviyesi

Maalesef hayır. İçtiğiniz gıda takviyesinin doğal olması güvenilir olduğu anlamına gelmez.

Ne yazık ki, “doğal” terimi, bir takviyenin güvenliği veya etkinliği ile ilişkili olarak oldukça anlamsızdır. Uç bir örnek vermek gerekirse, siyanür eğrelti otlarının ürettiği doğal bir bileşiktir. Doğal olmasına rağmen toksiktir.

*Vitaminler ve gıda takviyeleri demansı önleyebilir mi?

Bugüne kadar herhangi bir vitamin veya mineral takviyesinin bunama riskini azaltabileceğine dair güçlü bir kanıt yoktur.

*Antioksidanlar ömrü uzatır mı?

Antioksidanlar

Antioksidanlar

Oksidasyon, insan vücudundaki birçok işlemin bir parçası olarak meydana gelen kimyasal bir reaksiyondur. Oksidasyon, kimyasal olarak oldukça reaktif olan ve hücrelere ve bileşenlerine zarar verebilen serbest radikaller üretir. Antioksidanlar oksidasyonu önleyen bileşiklerdir. Genelde meyve ve sebzeler antioksidanlar açısından zengindir. Sağlıklı bir diyetin ötesinde, antioksidan takviyeleri almanın oksidasyonu daha da azaltabileceği ve dolayısıyla hastalık ve ölüm riskini azaltabileceği mantıklı geliyor. Ancak yapılan araştırmalarda antioksidanların ömrü uzattığına dair bir veri bulunamadı.

*Normal ilaçların yanında gıda takviyesi almak doğru mudur?

Piyasaya sunulan gıda takviyelerinin reçeteye ihtiyacı olmadığı ve birçoğu “doğal” olduklarını iddia ettiği için, reçeteli ilaçlarla etkileşime girmeyeceklerine dair yaygın bir yanlış kanı vardır.

Gerçekte, bu ürünlerin çoğu, diğer ilaçlarla etkileşime girebilecek aktif bileşenler içerir. Bu nedenle takviyeler, farmasötik ilaçların etkilerini artırabilir veya azaltabilir.

Özellikle magnezyum, St. John’s wort, demir, kalsiyum ve ginkgo içeren takviyeler ilaçlarla etkileşimi ciddi sorunlar yaratan ürünler arasında ilk akla gelenlerdir.

*Daha fazlası her zaman daha iyi midir?

Vitamin söz konusu olduğunda, daha fazlası her zaman daha iyi değildir. Hatta bazen daha fazlası tehlikeli olabilir. Vitamin ve mineral takviyeleri reçetesiz temin edilebildiğinden, insanlar herhangi bir dozajda güvenli olduklarını düşünebilirler.

Bazı vitaminlerin büyük dozları vücudun bazı sistem dengelerini bozabilir. Örneğin, Amerikan Kanser Derneği’ne göre:

“Fazla C vitamini, vücudun ihtiyaç duyduğu bir metal olan bakırı absorbe etme yeteneğini engelleyebilir. Çok fazla fosfor, vücudun kalsiyum emilimini engelleyebilir. Vücut büyük dozlarda A, D ve K vitaminlerinden kurtulamaz ve bunlar çok fazla alındığında toksik seviyelere ulaşabilir.

Ek olarak, çok fazla C vitamini veya kalsiyum ishal ve mide ağrısına neden olabilir. Uzun süre çok fazla D vitamini almak, vücutta kalsiyum birikmesine neden olabilir ve buna hiperkalsemi denir. Hiperkalsemi kemikleri zayıflatabilir, kalbe ve böbreklere zarar verebilir.”

Tüm bunlar bitkisel ürünler ve gıda takviyeleri ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlardan sadece birkaçı. Aslında en büyük doğru bilenen yanlış bu tür reçetesiz satılabilen ilaçların eczane dışından eczacıya danışmadan alınıp kullanılabileceği fikridir.

Bitkisel ilaçlar, vitamin ve mineral destekleri, diyet ve besin takviyeleri markette ya da internette alışveriş yaparken sepete atıp satın alınabilecek kadar basit ürünler değildir.

 

İlgili Makaleler