Daft Punk(1993-2021)

Daft Punk(1993-2021)

Daft Punk(1993-2021)

Daft Punk, 1993 yılında Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter tarafından Paris’te kurulan bir Fransız elektronik müzik ikilisidir.

Fransız house müzik hareketinin bir parçası olarak 1990’ların sonlarında popülerlik kazandılar. House müziğini funk, techno, disko, rock ve synthpop ile kaynaştırıp farklı bir konsept elde ettiler ve çok ciddi bir hayran kitlesine eriştiler. Daha çok kasklı ve led ışıklarıyla tanıdığımız Daft Punk hem görsel hem de işitsel olarak dinleyiciden her zaman tam puan aldı.

Bundan yaklaşık 2 ay önce 22 Şubat 2021’de ise sevenlerini ciddi anlamda üzen Daft Punk ikilisi ayrıldıklarını YouTube kanallarında “Epilogue” adlı bir video yayınlayarak duyurdu. Bundan başka herhangi bir açıklamada bulunmayan ikili, hayranları yeni albüm beklerken 28 senelik Daft Punk’ı bitirdi, müzik dünyasında tabiri caizse bir çağ kapandı ve bu final tüm Daft Punk severlerini üzdü.

Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter Paris’te öğrenciyken tanışmış ve sonradan indie grubu Phoenix’te yer alacak Laurent Brancowicz ile birlikte müzik yapmaya başlamıştı.

Melody Maker dergisinde yer alan bir incelemelerinde şarkının “daft punky trash” (arsız, zırva çöp) olarak sıfatlandırılmasından sonra, grup bu ifadeyi benimseyip kendilerine isim olarak tercih etmiştir. Kasede kaydettikleri şarkılarını bir yıl sonra Paris Disneyland’deki bir rave partisinde, İskoç tekno plak şirketi Soma’nın kurucularından Stuart MacMillan’a verdiler. Soma bu kasetteki The New Wave şarkısını 1994’te yayınladı.

1995’te şarkı 30 binden fazla kopya satmış ve Fransız club dergisi Soda tarafından yılın şarkısı seçilmişti. Bunun ardından grupla sözleşme imzalamak isteyen şirketler birbiriyle yarıştı ve kazanan Virgin Records oldu. Ardından gelen singleları “Da Funk”, başarılı bir satış rakamına ulaşarak tüm dünyada tanınmalarını sağladı

Daft punk tarzı daha çok eğlenceli, yüksek enerjili ve dans müziği şeklinde tanımlanıyordu.

1997 yılında yayınlanan ilk albümleri “Homework”, son derece başarılı oldu. Albümden çıkan “Around The World” single’ı, videosuyla da 90’lı yılların klasikleri arasındaki yerini aldı.

2001 yılında yayınlanan “Discovery” albümü, daha çok elektro-pop tarzındaydı ve listelerde iki numaraya kadar yükseldi.

Discovery’deki parçalar daha sonra yaptıkları anime film “Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem’in film müziklerini oluşturdu. Aynı yıl, canlı performanslarından oluşan “Alive 1997” albümü yayınlandı.

İlk dönemlerinde robot kıyafetleri ve devamında maske tercih eden üyeler ilerleyen zamanlarda ise kask ve Led ışık kullanmaya başladılar. İlk zamanlarda yüzleri açık olduğu için internet ortamında hala maskesiz ve kasksız fotoğrafları meraklıları için bulunmakta. Bununla ilgili ise şöyle bir açıklaması var Thomas Bangalter’in; “Doğrusu bu kostümleri giyiyor olmamızın tek nedeni çekingenliğimiz. Ancak bunlar, kısa sürede dinleyicilerimizi heyecanlandıran öğeler oldular. Süper güçleri olan sıradan çocuklar olduğumuz hissini uyandırıyor olmalı.”

Daft Punk son olarak en iyi parçalarını bir araya topladıkları “Musique Vol. 1: 1993-2005” albümünü yayınladı. 23 Haziran 2007 tarihinde Turkcell Kuruçeşme Arena’da konser verdiler.

Daft Punk’ın 2013 Mayıs ayında Columbia Records, Sony Music etiketiyle Random Access Memories adlı yeni bir albümü yayınlandı. Bu albüm en büyük başarıları oldu. Bu albümün ilk singleı Pharrell Williams eşliğindeki yıllardır eskitemediğimiz “Get Lucky” 19 Nisan 2013’te yayınlandı ve singleı listelerde birinci oldu. İkili, The Weeknd, Kanye West gibi isimlerle birlikte şarkılara imza attılar.

Daft Punk; “Get Lucky bizim Nile ve Pharrell Williams ile karşılaşmamız hakkında. Onlarla bir süredir arkadaşız ve geçmişte de birlikte çalıştık. Bu, kendi stüdyomuzun dışına çıkıp bir ekip olmak ve diğer müzisyenlerle birlikte stüdyoda keyif alarak müzik yapmak hakkında.”

2014’te gerçekleşen 56. Grammy Ödülleri’nde Yılın Kaydı, Yılın Albümü, En İyi Düet/Grup Pop Performansı ve En İyi Dans/Elektronik Albümü olmak üzere toplam 4 dalda ödül alan Daft Punk büyük bir kitleye ulaştı ve sevenlerini mutlu etti. Daft Punk, 12 kez Grammy’e aday gösterilip ‘Yılın Kaydı’ ve ‘Yılın Albümü’ dahil 6 kez bu ödülü kazandı.

Grup, 22 Şubat 2021’de, Youtube kanallarında Daft Punk’s Electroma adlı filmlerinden bir sahne içeren “Epilogue” adında bir video yayınladılar. İşte bu videoda ikili yine kasklarıyla çıkıyor sahneye. Bir çölde birbirlerinden uzaklaşıp birbirlerine veda ediyorlar. Geri sayım başlıyor ve biri kendini patlatıyor… Ekranda “1993-2021” yazıyor. Ve tabiri caizse Daft Punk sevenleri ve müzik dünyası için bir çağ kapanıyor ve grubun 28 yıl sonra sona erdiği mesajını dinleyicilere veriyor. Video yayınlandıktan sonra, uzun süredir yayıncıları olan Kathryn Frazier de ikilinin ayrıldığını doğruladı, ancak başka bir açıklama yapılmadı.

 

İlgili Makaleler